naszym okiem

Recykling czy upcykling i jak to się ma do NOYA Design?

Dziś jest 18 marca, a kalendarz podpowiada, że to Dzień Recyklingu

Też czasem zastanawiacie się nad tym, co jako ludzie zostawimy po sobie? Co zyskają nasze dzieci, a z jakim nawarzonym przez nas piwem niewątpliwie kiedyś przyjdzie im się zmierzyć? Czy też przychodzą wam wtedy na myśl góry śmieci wyższe niż rodzime Tatry?

Skoro Dzień Recyklingu, to słów kilka w tym temacie. Opowiemy też o upcyklingu, którego w ostatnich latach staliśmy się ogromnymi fanami. Bo to pójście o krok dalej we wtórnym przetwarzaniu odpadów. W wyniku upcyklingu powstają produkty o wyższej wartości niż surowce do niego użyte. Świetnym przykładem obrazującym ideę upcyklingu są designerskie meble wykonane z palet i skrzynek ogrodowych, karmniki dla ptaków z butelki czy nasze kosze na zabawki z wikliny papierowej.

 

upcykling ze sterty leżących gazet. obok stosiku gazet leżą zwinięte w długie rurki paski gazet
Do zrobienia jednego kosza z wikliny papierowej potrzeba zużyć 30 gazet, a z nich skręcić aż 400 rurek!

 

Przykład recyklingu z gazet. Etapy wyplatania koszyka ze zrolowanych pasków gazet
Ręczne wyplatanie kosza z wikliny papierowej jest czasochłonne, ale za to efekt końcowy zachwyca każdego

 

Dziewczynka siedzi na koszu z wikliny papierowej i czyta książeczkę pluszowej wiewiórce
Kosze na zabawki nie tylko zdobią dziecięcy pokoik, ale też rozbudzają wyobraźnię i służą maluchom do zabawy

 

Kosze na zabawki z wikliny papierowej?

Od razu odpowiadamy wszystkim potencjalnym sceptykom na to, że kosze z papieru może są ładne, ale na pewno mało wytrzymałe, bo to przecież papier… Musimy wam szczerze powiedzieć, że na początku też mieliśmy taką myśl w głowie. Dlatego kiedy przyszły pierwsze zamówione kosze grzybki zaczęliśmy je intensywnie testować w pokojach dziecięcych. Na wszelkie możliwe sposoby.

Ku zaskoczeniu okazały się bardziej wytrzymałe niż kosze wyplecione z prawdziwej wikliny! Nie łamią się, nie kruszą. Nieprawdopodobne? A jednak! Dzieje się tak dlatego, że rurki papieru zostały ciasno ze sobą splecione, zabezpieczone spoiwem  farb akrylowych i lakieru wodnego, co razem tworzy elastyczny i jednocześnie wytrzymały materiał. Na dowód przytoczymy, co usłyszeliśmy od naszej klientki, mamy trzech chłopców ,,Super są te kosze. Chłopaki po nich skaczą, siadają i nic im się nie dzieje!”

Tutaj można zobaczyć kosze z wikliny papierowej dostępne w sklepie NOYA Design.

Dziewczynka bawi się koszem w kształcie lisa wyplecionym z gazet. Zagląda do kosza na zabawki i chodzi do jego środka
Testowanie wytrzymałości koszy nie ma końca, podobnie jak dziecięca wyobraźnia

 

Kilka słów o recyklingu

Dla większości osób recykling kojarzy się tylko z segregacją odpadów i wrzucaniu ich do odpowiednio oznakowanych pojemników. Do którego pojemnika karton po mleku? Czy szklane talerze można wrzucić do szkła? Czy resztki z ugotowanego obiadu nadają się na kompost? Jednak recykling, to bardziej złożony proces.

Po pierwsze – to idea, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za planetę, na której żyje. I dba o środowisko już w momencie robienia zakupów. W jaki sposób? Kupując towary biodegradowalne lub takie, które można przetworzyć. Zwróćmy uwagę, w co pakowane są nasze produkty. Warto też chodzić na zakupy z własną torbą i dzięki temu nie korzystać z foliówek.

Po drugie – segregacja odpadów w domu, bo naprawdę nie warto wrzucać wszystkich odpadów do jednego kosza, do tzw ,,zmieszanych”. Na pierwszy rzut oka może nie jest to wygodne, jednak na rynku dostępnych jest wiele pojemników do segregacji, które zdecydowanie ułatwiają nam tę czynność. Producenci mebli również coraz częściej wychodzą nam naprzeciw i oferują wygodne rozwiązania, dzięki którym pojemniki do segregacji można zmieścić w szafce kuchennej.
Zwróćmy też uwagę na to, by elementy takie jak np. zużyte baterie, żarówki czy substancje żrące, trafiały do specjalnie oznakowanych pojemników. Niewykorzystane czy przeterminowane leki zawsze możemy oddać w aptekach.

 

Posegregowane na kupki odpady z gospodarstwa domowego, na środku znaczek w kształcie trójkąta z trzech zielonych strzałek - symbolu recyklingu
Większość opakowań po produktach nadaje się do powtórnego wykorzystania w domu lub do przetworzenia w procesie recyklingu

 

Co konkretnie można zrobić?

Po trzecie – przetworzenie odpadów na nowe produkty. Przykładem może być np. papier z makulatury. Odzysk oczywiście nie trwa w nieskończoność, gdyż powstający surowiec wtórny w którymś momencie odzysku traci swój potencjał. Jednak dzięki odzyskowi w dużym stopniu ograniczamy zaśmiecanie Ziemi, bo:

  • Z 35 butelek plastikowych można zrobić jedną bluzę z polaru.
  • Aluminiowe puszki po napojach rozkładają się w lesie 200-400 lat, a przecież mogą nigdy nie stać się śmieciem – bo można je przetwarzać w nieskończoność, a z 600 puszek aluminiowych można zrobić rower!
  • Podobnie jest ze szkłem, że można je przetwarzać nieskończoną ilość razy. Ponowne wykorzystanie jednej
    szklanej butelki to oszczędność 1100 W energii, której potrzeba do wyprodukowania nowej.
    Tyle energii wystarczy by przez 5,5 godziny oglądać telewizję lub 22 godziny pracować przy komputerze. 
  • Żeby wyprodukować 1000 kg papieru (1 tonę), trzeba ściąć 17 drzew, które produkują tlen dla 170 osób.
  • Karton po mleku ma wartość energetyczną, która pozwala zasilać żarówkę o mocy 40 W przez 1.5 godziny
  • Ze starych ubrań powstają włókna, z których wyrabiane są maty pod autostrady lub wygłuszające do samochodów

W 2020 r. przeciętny Polak wytworzył ok. 342 kg odpadów komunalnych, z czego tylko 26,7% z nich zostało poddane recyklingowi…

Cztery dłonie, każda trzyma kolejno: plastikową butelkę, metalową puszkę, papierową torebkę, szklany słoik
Segregowanie odpadów jest proste i wystarczy do tego zaledwie jeden ruch ręki – wrzucenie do odpowiedniego pojemnika

 

Recykling czy upcykling?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, upcykling to proces nieco podobny do recyklingu, z tą jednak różnicą, że możemy przetwarzać też przedmioty nie nadające się do recyklingu, jednocześnie uzyskując produkt o wartości znacznie wyższej, niż surowce użyte w tym celu. Dzięki temu zmniejszamy zużycie surowców naturalnych oraz ilości powstających odpadów. Warto dodać, że w procesie upcyklingu prym wiodą ręczne techniki pracy, co wpływa na mniejsze zużycie energii elektrycznej i gazowej, a to również przyczynia się do dbania o nasze środowisko. I to naprawdę jest niebywałe, jakie perełki powstają w procesie upcyklingu!

 

Meble z upcyklingu: ekspozycja ławek z europalet oraz młoda dziewczyna lakierująca krzesło wykonane z paletowych desek
Stale powiększa się liczba zwolenników mebli powstających w procesie upcyklingu. To niezawodny sposób na tworzenie niepowtarzalnych i klimatycznych elementów wystroju wnętrz

 

Gdzie szukać inspiracji?

Poszukajmy inspiracji i popatrzmy na dzieła sztuki (np. Marcel Duchamp), kreacje w światowych domach mody (Balenciaga), niezwykłą biżuterię (Anna Orska), czy pomysły na wystrój wnętrz, jak wspomniane wcześniej meble z europalet. Warto poszukać ciekawych rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb i na miarę naszych mieszkań. Rozwijajmy własną pomysłowość i kreatywność w dziedzinie upcyklingu. Może zrobimy pojemniki na sztućce z puszek po mleku modyfikowanym? Designerski wieszak na ręczniki ze starej niepotrzebnej już drabiny? Czy też wykonamy girlandę do dekoracji dziecięcego pokoju z włóczkowych pomponów pozyskanych ze sprutego swetra? Możliwości jest bez liku, wystarczy, że niczym Pomysłowy Dobromir ruszymy głową!

 

Pamiętajmy, że codziennie możemy dbać o Ziemię, nie tylko od święta. Jeśli nie dla ogólnego dobra i dbania o przyszłość naszej planety, to zróbmy to dla naszych dzieci. Małymi krokami, prawie niezauważalnie: segregując śmieci, chodząc na zakupy z własną torbą, kompostując bio odpady, kupując produkty podlegające upcyklingowi.

Źródła:

https://naszesmieci.mos.gov.pl/ciekawostki

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/recykling-w-polsce-ile-odpadow-wytwarzamy-a-ile-przetwarzamy,329587.html

https://aerisfuturo.pl/projekt/gdzie-laduja-moje-smieci-segregacja-odpadow-ekomalopolska/

https://www.vogue.pl/a/vogueinternational-upcykling-to-przyszlosc-mody

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *